Много видове храни дълго време са били обект на изследвания, за да се установи дали се увеличава риска от развитие на рак при употребата им или могат да се използват за предотвратяването му. Изследваните храни включват:
Установяването на зависимост между храните, които консумираме и рака е трудно. Съществуват редица фактори, които не позволяват установяването на директната зависимост между даден хранителен продукт и заболяваемостта от рак:
Плодовете и зеленчуците вероятно помагат за предпазване от някои видове рак, като рак на глава и шия, хранопровод, стомах, бял дроб, панкреас и простата. Тези открития се публикуват от Американския институт по ракови изследвания и Световния фонд за изследване на рака.
Вероятно различните фитохимикали в плодовете и зеленчуците заедно могат да намалят риска от рак. Някои от тях спомагат за регулирането на хормони като естрогена; други забавят растежа на раковите клетки и влияят добре на възпалителните процеси; много от тях намаляват риска от увреждане на клетките от оксиданти, които се образуват в организма в процеса на окисление на храната.
Следните растителни храни са изследвани като начин за снижаване на риска от онкологични заболявания:
Човешкото тяло се нуждае от витамини и минерали, за да изпълнява своите основни функции, да може да се развива и възстановява. Някои витамини, минерали и други нутриенти са антиоксиданти. Проучванията на тяхната роля в превенцията на раковите заболявания все още продължава, тъй като резултатите от направените проучвания до сега показват противоречиви резултати. Клиничните проучвания, извършени до сега показват:
Клиничното проучване AICR/WCRF показва връзка между храните, съдържащи фибри и намаляването на риска от развитие на рак на дебелото черво.
Много от изследванията намират зависимост между червеното месо и повишения риск от развитие на рак на дебелото черво. Още по-голям фактор за развитие на този вид рак са преработените меса като салами, бекон, суджук, наденица, кренвирш и т.н. Друго проучване показва, че хората могат да консумират до 0,5кг. червено месо на седмица без да повишават риска си от рак.
Приемане на повече калории, отколкото организма има нужда води до повишаване на теглото. Много хора ядат големи количества храна, съдържаща захари и мазнини. Продуктите, които водят до затлъстяване са топли и студени напитки, съдържащи захар, пълномаслени млечни продукти, мазни меса, пържени храни, хамбургери, бекон, шунка, наденици, кренвирши и др. Затлъстяването е фактор за повишаване на риска от много видове рак.